Avrupa Birliği, Beryl Kasırgası’nın Etkilediği Karayip Ülkelerine Yardım İçin 450 Bin Euro Ayırıyor

featured

AB Konseyi Başkanı Michel, Karayip Bölgelerine Yardım Taahhüdünde Bulundu

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Beryl Kasırgası’nın Karayip ülkelerinde en az 10 kişinin ölümüne neden olması üzerine etkilenen bölgelere yardım edileceğini açıkladı. Michel, Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Gonsalves ile yaptığı görüşmede AB’nin dayanışmasını ifade etti ve yardım için hazır olduklarını belirtti.

AB, 450 Bin Euro’luk İnsani Yardımı Onayladı

AB Konsey Başkanı Michel yaptığı açıklamada, “AB, Karayipler’de insani yardım ve afete hazırlık için bu yıl tahsis edilen 2 milyon Avro’ya ek olarak, etkilenen nüfus için 450 bin Euro’luk insani yardımı onayladı” dedi. Beryl Kasırgası Pazartesi gününden bu yana Karayip ülkeleri ve Meksika’yı etkisi altına alırken, en az 10 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Yardım Çalışmaları Devam Ediyor

Dünya Merkez Mutfağı (World Central Kitchen-WCK), Beryl Kasırgası’nın yol açtığı yıkımın ağırlıklı olarak yaşandığı Grenada’daki yardım çalışmalarını sürdürüyor. WCK ekibi, bölgeye helikopterle sandviç ve su taşıyarak yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Grenada’da 700 sandviçi tekneye yükleyerek Carriacou ve Petite Martinique adalarındaki ailelere yardım ulaştırılmasını sağlamak için çalışan WCK, bölgedeki en çok etkilenen bölgelere yardım etmeye devam ediyor.