Apple, İsrail Ordusuna Bağış Yaptığı İddialarıyla Gündemde

featured

Apple Çalışanları, Bağış Yapılan Kurumları Protesto Ediyor

ABD’de faaliyet gösteren The Intercept’in haberine göre, 133 kişi Apple’a açık bir mektup yazarak işçilerin bağışlarının İsrail ordusu ve Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerle bağlantılı örgütlere gitmesini protesto etti.

Apple Yönetiminden Soruşturma Talebi

Mektupta Apple’ın bu iddiaların derhal soruşturulmasının talep edildiği ve tüm sivil toplum örgütlerine yapılan bağışların durdurulması gerektiği vurgulandı. Apple yönetimi ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Apple Çalışanları “Apples4Ceasefire” ile İşten Çıkarılmalara Karşı

Apple çalışanları, “Apples4Ceasefire” örgütü çatısı altında nisan ayında Filistin halkına desteklerini gösteren çalışanların işten çıkarılmasına karşı çıkmıştı. Apple, savaş suçlarını destekleyen kuruluşlara fon göndermediğinden emin olmalıdır.

Ulusal ve Uluslararası Tepkiler

New York’ta “Bizim Paramızla Değil” adlı grup, İsraillilerin Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da gasbettiği Filistin toprakları için yapılan bağışların durdurulması için çalışıyor. Anayasal Haklar Merkezi’nden Diala Shamas, Apple’ın bağış yaptığı kurumların savaş suçlarını desteklediğini iddia ederek, şirketlerin bu konuda daha hassas olması gerektiğini belirtti.

Apple’ın İsrail Ordusuna Yaptığı Bağışlar

İddialara göre, Apple’ın bağış listesinde yer alan kurumlar arasında İsrail ordusuna 34,5 milyon dolar bağış yaptığı belirtiliyor. Bu bağışlar, İsrail ordusunun Filistinlilere yönelik suistimalleri ve savaş suçlarıyla ilgili tartışmaları da beraberinde getiriyor.