ABD Başkanlık Seçimlerinde Biden’ın Durumu

featured

Demokrat Partili Başkan Joe Biden’ın Zorlu Süreci

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken, Demokrat Parti adayı Başkan Joe Biden’ın sağlık durumu ve performansı gündemde sıcaklığını koruyor. Biden, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump ile gerçekleştirdiği ilk canlı yayın tartışmasında konuşma zorlukları yaşamış ve anlamsız cümleler kurmuştu. Bu durum, Biden’ın 81 yaşında olması sebebiyle tekrar başkanlık için uygun olup olmadığı sorularını beraberinde getiriyor.

Biden’ın Yerine Öne Çıkan 6 İsim

ABD kamuoyunda Biden’ın yerine farklı bir başkan adayının ortaya çıkabileceği senaryoları tartışılırken, 6 isim dikkat çekiyor. Başkan Joe Biden’ın yerine aday gösterilebilmesi için ikna edilmesi gerektiği belirtilirken, Biden’ın yarıştan çekilmeye niyetli olmadığı açıklamaları yapmıştı.

Biden’ın yerine yeni bir aday belirlenebilmesi içinse Demokrat Parti Kongresi’nde karar alınması gerekiyor. Başkan Yardımcısı Kamala Harris, California Valisi Gavin Newsom, Illinois Valisi J. B. Pritzker, Michigan Valisi Gretchen Whitmer, Ohio Senatörü Sherrod Brown ve iş insanı Dean Phillips, Biden’ın yerine olası adaylar arasında öne çıkıyor.