AB Çevre Bakanları “Doğayı Onarma Yasası” Konusunda Anlaştı

featured

AB Çevre Bakanları Lüksemburg’da Bir Araya Geldi

AB çevre bakanları, 27-28 Haziran’da yapılacak AB zirvesi öncesinde Lüksemburg’da bir araya geldi.

AB Komisyonu Tarafından Teklif Edilen “Doğayı Onarma Yasası”

Toplantı sonrasında AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, bakanların, AB Komisyonu tarafından teklif edilen “Doğayı Onarma Yasası” üzerinde anlaştığı duyuruldu.

Yasa Ne İçeriyor?

Yasa, 2030’a kadar AB topraklarındaki tarım arazilerinin yüzde 10’unda biyoçeşitliliğin desteklenmesini, bu amaçla bitki örtüsü oluşturulmasını hedefliyor. Ekilebilir arazilerin bir kısmının orman, bahçe ve sulak alana dönüştürülmesini de öngörüyor.

Tartışmalar ve Destek

Üye ülkeler içerisinde muhalefetle karşılaşan yasa, üretimin düşeceği, gıda fiyatlarının artacağı, çiftçilerin geçim sıkıntısı içine gireceği ve özellikle savaş zamanlarında küresel gıda arzında sorunlar çıkacağı eleştirilerine maruz kalmıştı. Ancak Birleşmiş Milletler Çevre Programı, bilim insanları ve yenilenebilir enerji endüstrisi gibi bazı taraflar yasaya destek vermişti.

Gelecek Adımlar

AB’nin “Yeşil Anlaşma”sının bir parçası olarak 2022 Haziran’ında teklif edilen yasa, Avrupa Parlamentosunda Şubat 2024’te onaylanmıştı. Yasa, AB’nin Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından tüm üye ülkelerde yürürlüğe girecek.