70 Yaşındaki Tennani’nin İsrail İşgali Altındaki Zorlu Anıları

featured

Tennani’nin İsrail Ordusunun Saldırısına Karşı Direnişi

1948’de yaşadığı zorlu göçü tekrar yaşamak istemeyen 70 yaşındaki Tennani, ailesinin geri kalan üyelerinden farklı olarak İsrail ordusunun 12-31 Mayıs tarihleri arasında yaşadıkları kampa zorla yerinden edilmeyi reddetti.

Yaşadığı Dehşet Dolu Anlar

İsrail’in saldırısında yaşadığı dehşet anlarını anlatan Tennani, 14 Mayıs gecesi yatsı namazını kıldıktan sonra yatağına uzandığında, İsrail askerlerinin evine baskın yaparak vahşi bir köpeği üzerine salacaklarını beklemediğini ifade etti. Sırtında kamera taşıyan İsrail asker köpeğinin saldırısına uğrayan Tennani, “Sesimi kimseye duyuramadım, sabaha kadar kanlar içinde yardım bekledim” dedi.

Yardım Bulma Mücadelesi

Ölüm tehlikesi atlatan ve ağır şekilde yaralanan Tennani, İsrail ordusunun bombardımanı nedeniyle ertesi gün hastaneye gidemediğini belirtti. Sesini duyuramayarak yardım bekleyen yaşlı kadın, sonunda Cibaliya’da bulunan hastaneye bir gencin yardımıyla götürüldü. Yaşadığı çaresizliği dile getiren Tennani, “Yardım bulabilmek için saatlerce yürüdüm” açıklamasını yaptı.

Umut Dolu Çağrı

İsrail’in Gazze’ye saldırılarının durmasını ve yardım girişlerine izin verilmesini uman Tennani, özellikle Gazze’nin kuzey bölgelerindeki gıda sıkıntısına dikkat çekti. İsrail’in saldırılarının insanlık dışı boyutlara ulaştığını belirten Tennani, yardım çağrısında bulundu.